autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Kā gūt papildu ienākumus? Veido karjeru, strādājot ārštatā!

Vai Tev ir apnicis darbs birojā? Varbūt Tu vēlies gūt papildu ienākumus, strādājot no mājām? Tendences liecina, ka, attīstoties tehnoloģijām, aizvien populārāks kļūst attālinātais darbs. Turklāt tas ir piemērots dažādām profesijām, ne tikai radošās sfēras pārstāvjiem. Aizdevējs Ondo.lv aicina – uzzini, kā atrast piemērotāko ārštata vakanci un noformēt darba devējam saistošu CV!

Vai ārštata darbs ir piemērots man?

Plānojot darba vides maiņu, pārdomā, vai attālināts darbs būs piemērots Tavam dzīves ritmam un personībai?

Darbs ārštatā būs Tev kā radīts, ja Tu:

– studē un meklē veidu, kā nosegt mācību izdevumus;
– esi noguris no biroja darba un meklē jaunus izaicinājumus;
– plāno ar laiku uzsākt pats savu biznesu konkrētajā nozarē;
– vēlies gūt papildu ienākumus paralēli jau esošajam darbam;
– rūpējies par maziem bērniem vai kādu ģimenes locekli, kam mājās ik dienas nepieciešama Tava palīdzība;
– sirgsti ar veselības problēmām, kas neļauj strādāt ierastās darba stundas birojā.

Gribu strādāt ārštatā! Kādu profesiju izvēlēties?

Pateicoties tehnoloģiju attīstībai, aizvien populārāki kļūst darbi, kuriem nepieciešams vien dators, telefons, interneta pieslēgums un izdoma. Salīdzinot ar desmit gadus senu pagātni, mūsdienās papildu ienākumus iespējams nopelnīt, rakstot blogu, publicējot bildes Instagram vai veidojot video YouTube.

Šīs pārmaiņas nāk par labu ārštata darbiniekiem, radot jaunas jomas, kur izpausties un piedāvāt savus pakalpojumus. Ja arī Tu plāno apvienot pašreizējo darbu ar ārštata vakanci vai padarīt savus pakalpojumus par biznesu, apsver kādu no šīm profesijām:

– žurnālists;
– tekstu autors;
– teksta ievadītājs;
– blogeris;
– video satura veidotājs;
– redaktors;
– korektors;
– tulkotājs;
– fotogrāfs;
– grafiskais dizaineris;
– telemārketinga speciālists;
– sociālo tīklu administrators;
– aplikāciju izstrādātājs;
– SEO speciālists;
– programmētājs;
– pasniedzējs;
– fitnesa vai garīgās izaugsmes treneris;
– stilists;
– kosmetologs;
– grāmatvedis u.c.

Lai strādātu ārštatā, Tev nav jādarbojas tikai vienā jomā – darba devējs novērtēs, ja būsi spējīgs vienlaikus radīt gan tekstu, gan attēlu, gan video u.t.t. Jo plašākas zināšanas, jo vairāk atvērtu durvju!

Cietā maizes garoziņa – ko ņemt vērā, izvēloties ārštata darbu?

Lai gan daudzpusīgs, konkrētai vietai nepiesaistīts darbs var šķist kā sapņu piepildījums, jāatceras, ka līdz ar brīvību nāk arī atbildība. Strādājot ārštatā, ir svarīgi attīstīt pašdisciplīnu, lai izvairītos no prokrastinācijas velniņa, kas allaž aicina visus projektus atlikt uz pēdējo brīdi.

Lai veidotu veiksmīgu karjeru ārštatā, Tev būs nepieciešama:

biznesa domāšana un mārketinga prasmes – lai sevi „pārdotu” potenciālajiem klientiem. Strādājot individuāli, tieši Tu pats esi atbildīgs par klientu daudzumu un savu ienākumu plūsmu;

prasme organizēt laiku – Tavs darba laiks visdrīzāk atšķirsies no klasikās astoņu stundu darba dienas. Centies sabalansēt laiku tā, lai Tev nenāktos darīt vairākus darbus vienlaicīgi – pētījumi liecina, ka tas var samazināt produktivitāti;

spēja sadzīvot ar finansiālo nestabilitāti – klientu un darbu skaits var būt neparedzams. Vienmēr nodrošinies ar finansiālo B plānu „tukšajiem” periodiem;

– prasme lietot sociālos tīklus – neatkarīgi no izvēlētās jomas, pastāv liela iespēja, ka savus klientus vai jauno ārštata darba vietu Tu atradīsi interneta vidē.

Vai esi gatavs šim izaicinājumam? Vai esi gatavs doties darba meklējumos?

Interneta vietnes, kur iegūt ārštata darbus

Tā kā lielai daļai ārštata darbu ir cieša saikne ar mūsdienu tehnoloģiju sniegtajām iespējām, interneta vide būs piemērotākā vietā ārštata vakanču medībām. Kad esi noskaidrojis vēlamo jomu, kurā vēlies strādāt, sāc savus meklējumus:

– Sociālajos tīklos
– Mūsdienīgi uzņēmumi savas vakances izsludina ne tikai darba meklēšanas portālos, bet arī, piemēram, Facebook, Twitter vai Instagram.

Meklējot vakanci sociālajos tīklos:

izmanto tēmturi #teirdarbs, lai atlasītu sludinājumus;
nenovērtē par zemu algoritmus – ja būsi entuziastiski nodevies darba meklējumiem kādā no sociālajiem tīkliem, algoritms, kas rūpējas par individuālo saturu Tavā „burbulī”, var piegādāt arī kādu patiešām atbilstošu vakanci;
kal dzelzi, kamēr tā ir karsta – sociālajos tīklos publicētie sludinājumi nereti ir ar īsu termiņu. Ja ieraugi ko piemērotu, nekavējies!
neaizmirsti piereģistrēties LinkedIn – sociālajā tīklā, kas paredzēts tieši profesionālo mērķu sasniegšanai.

Ārštata darba meklētāju portālos un forumos

Ārštata darbam, kļūstot arvien populārākam, rodas arī vietnes, kas fokusējušās tieši uz individuālā darba veicējiem. Piemēram, forums Flance.lv un portāls Daru.lv izveidoti kā darbinieku un darba devēju satikšanās vietas.

Ārzemju ārštata darbu platformās

Ja pārzini angļu valodu, Tavas iespējas atrast attālinātu darbu ir neierobežotas. Izvēlies kādu no populārākajām ārzemju ārštata darbinieku platformām, piemēram, Upwork.com vai Freelancer.com, aizpildi reģistrācijas anketu un sāc ceļu plašajā piedāvājumu jūrā!

Darba sludinājumu portālos

Arī Nodarbinātības valsts aģentūras mājās lapā un ierastajās štata darba sludinājumu vietnēs ir iespējams atrast ārštata darba vietas. Piemēram, portālos CV.lv vai CvMarket.lv Tu vari atlasīt kategoriju „darbs no mājām”, savukārt portāla teirdarbs.lv atradīsi sadaļu „brīvs darba grafiks”.

Ja meklē vietnes, kur vienkopus atrodami sludinājumi no vairākiem portāliem, ielūkojies arī Visidarbi.lv vai Kurdarbs.lv. Bieži pārskatot sludinājumus, Tu vari sastapties ar patīkamu pārsteigumu!

Tavā personīgajā blogā vai mājas lapā

Ja vēlies atrast darbu jomā, kas saistīta, piemēram, ar rakstīšanu, fotogrāfiju vai grafisko dizainu, liela nozīme ir Tavam portfolio. Paša veidots blogs vai interneta vietne ar Tavu kontaktinformāciju un pakalpojumiem var kalpot par lielisku vizītkarti potenciālajam darba devējam. Bezmaksas mājas lapu ar pāris klikšķu palīdzību Tu vari izveidot, piemēram, WordPress vai Blogger platformās.

Taču, atrodot ideālo vakanci, viss tikai sākas. Tev jāpārliecina darba devējs, ka tieši Tu esi īstais kandidāts savam sapņu darbam.

Kā uzrakstīt saistošu CV?

Lai piesaistītu potenciālā darba devēja uzmanību, Tavam pieteikumam jābūt konkrētam un labi pārdomātam. Veidojot savu CV un motivācijas vēstuli, ievēro šos 5 padomus:

1. izcel tikai savas pozitīvās īpašības – ja labi pārzini angļu valodu, atzīmē to, taču neuzsver, ka Tavas krievu valodas prasmes ir vājas. Atceries, ka Tev nav jāiekļauj CV pilnīgi viss, ko jebkad esi paveicis. Pareizi izvēlēti uzsvari Tev palīdzēs izveidot savas personības zīmolu;
2. fokusējies uz pienesumu, ko Tu vari sniegt uzņēmumam, nevis otrādi. Tev ir jāpārliecina potenciālais darba devējs par savu noderīgumu – esi aizrautīgs un motivēts;
3. pārbaudi pareizrakstību – nekas tā neatbaida kā paviršs, neuzmanības kļūdu pilns teksts. It īpaši laikmetā, kad rakstīšana ir kļuvusi par svarīgu prasmi gandrīz ikvienā darba vietā;
4. pielāgo komunikācijas stilu – nesūti visiem vienādu CV. Iedziļinies vakances tekstā un informācijā par uzņēmumu, lai noteiktu vēlamo pieteikuma toni. Ja sludinājums ir asprātīgs, izpaudies radoši un pielāgo šim stilam arī savu pieteikumu, ja pieklusināts – izvēlies formālāku toni;
5. izvairies no šabloniem – centies neizmantot neko neizsakošas, standarta frāzes. Esi oriģināls, neveido savu pieteikumu kā vienkāršu aprakstu vai uzskaitījumu – izstāsti stāstu par lieliskajām profesionālajām lietām, ko esi savā dzīvē paveicis.

Ondo.lv novēl veiksmi un aizrautību Tavas jaunās karjeras meklējumos!

 

Pievienot komentāru